burza inspiracji czyli o wnętrzach i zewnętrzach

Prostota jest szczytem wyrafinowania. - Leonardo da Vinci

Wpisy

 • piątek, 30 czerwca 2017
 • czwartek, 22 czerwca 2017
 • niedziela, 10 lipca 2016
 • środa, 22 czerwca 2016
  • Projekt: Dom. Dla dużej rodziny.

    Najwyższa pora na kolejną odsłonę cyklu o projektach domów gotowych. Dziś przedstawię dwie propozycje dla dużej rodziny. Z doświadczenia mamy piątki dzieci wiem, że dla dużej rodziny ważna jest nie tyle ilość sypialni, co raczej większe rozmiary tych pomieszczeń, w których spotykać się mogą wszyscy domownicy. Odpowiednie wymiary kuchni czy jadalni, przynajmniej dwie łazienki to coś oczywistego. To co najbardziej mnie uderza w projektach to zbyt małe zazwyczaj sienie/ wiatrołapy, a przecież nie służą one tylko szybkiemu przemknięciu przez dwoje drzwi oddzielających od mroźnego powietrza naszej strefy klimatycznej. Wyobraźcie sobie 5 czy nawet więcej osób usiłujących w tym samym czasie założyć buty w pomieszczeniu o powierzchni 4 m2. Koszmar! A przecież bardzo często, w dodatku w sytuacji skażonej pośpiechem, w takiej sieni gromadzi się cała rodzina. Temu miejscu architekci powinni poświęcić nieco więcej uwagi i... metrów do kwadratu. Ale dość marudzenia;), zobaczmy co ciekawego znaleźć można w bazie projektów domów gotowych.


    Na początek dom parterowy, ale z poddaszem do wykorzystania na mnóstwo sposobów:), nie jest duży, za to daje pole do popisu rodzicom, którzy chcieliby stworzyć przestrzeń do zabawy, gimnastyki czy wspólnego relaksu na nieskrępowanej przestrzeni strychu. To projekt domu Driada 3. Na zewnątrz- zgrabny, o prostych, harmonijnych liniach, elegancki, co podkreśla klasyczne połączenie jasnego kamienia i ciepłych drewnianych elementów stolarki oraz bieli ścian i antracytowego dachu:


   Zdjęcie projektu Driada 3 BSE1005

    projekt domu Driada 3, zdjęcie: extradom.pl


   Od strony ogrodu pokoje mają szerokie przeszkolone drzwi, a duży taras jest częściowo osłonięty delikatną formą pergoli.


   Zdjęcie projektu Driada 3 BSE1005

   projekt domu Driada 3, zdjęcie: extradom.pl


    Rzut parteru wyraźnie wskazuje na podział na 3 strefy: gospodarczą z dwustanowiskowym garażem, kotłownią i dużym schowkiem np. na rowery, dzienną z kuchnią, jadalnią i salonem jako wspólną przestrzenią oraz nocną/ prywatną z 4 sypialniami i łazienką. Wiatrołap ma prawie 6 m2, nie jest mały, a jednak otwierające się nań drzwi od garażu i do wnętrza domu utrudniają logistykę, dlatego wybierając ten projekt poszerzyłabym tę część domu (korzystając z wersji projektu Driada 6), zyskując jednocześnie na większej powierzchni kuchni. 


    

   Rzut parteru projektu Driada 3

   projekt domu Driada 3, zdjęcie: extradom.pl

    

    W tym projekcie nie ma zasugerowanego gabinetu (choć w rzeczywistości najmniejsza z sypialni mogłaby pełnić jego rolę), jest to więc raczej propozycja dla rodziny, w której rodzice spełniają się zawodowo poza domem. Na strychu mamy do dyspozycji 51 m2, z których można wykroić dodatkowe pokoje lub pozostawić tę przestrzeń do swobodnego wykorzystania. Bardzo lubię gdy dom daje możliwość zmieniania funkcji wnętrza, na strychu mogą mieć swoje "bazy" dzieci, można zorganizować kącik do ćwiczenia jogi albo małą pracownię krawiecką- wszystko zależy od naszych potrzeb i marzeń:).


   Rzut poddasza projektu Driada 3

   projekt domu Driada 3, zdjęcie: extradom.pl

    

   Nieco większy projekt domu Madera (168 m2) sprawdzi się szczególnie gdy dzieci są nieco starsze, ze względu na (bardzo lubiany przeze mnie) oddzielenie strefy rodziców od strefy młodszego pokolenia.

   Elewacja tego domu, klasyczna i oszczędna kolorystycznie ma bardzo relaksujący wydźwięk. Tak rozległy dom musi stanąć na dużej działce, najlepiej w otoczeniu drzew o zróżnicowanej wysokości.


   Zdjęcie projektu Madera BBE1015

   projekt domu Madera, zdjęcie: extradom.pl


   Taras jest częściowo zadaszony i osłonięty od wiatru, a korzystać z niego można również wychodząc z sypialni rodziców.


   Zdjęcie projektu Madera BBE1015

   projekt domu Madera, zdjęcie: extradom.pl


    Duży wiatrołap z przesuniętą w głąb garderobą na pewno spełni swoje zadanie na "5". Centralna część dzienna i wspólna zarazem to duża kuchnia uzupełniona o spiżarnię, umożliwiająca zbiorowe kucharzenie oraz jadalnia i salon, mające z jednej strony kominek, z drugiej taras. Z tej części domu idąc w prawo docieramy do obszernej strefy dzieci z trzema sypialniami, łazienką i pralnią, w lewo do strefy rodziców, w której oprócz gabinetu znajduje się sypialnia połączona z garderobą i łazienką oraz ogrodem. Widzę w tym projekcie również dużo miejsca na regały z książkami;).


   Rzut parteru projektu Madera

   projekt domu Madera, zdjęcie: extradom.pl


    Chciałabym jeszcze w tym cyklu pokazać kilka projektów, które w jakiś sposób mnie zauroczyły- czy to elewacją czy rozwiązaniami we wnętrzach, ale to niebawem. Bądźcie cierpliwi;)


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (32) Pokaż komentarze do wpisu „Projekt: Dom. Dla dużej rodziny.”
   Tagi:
   Autor(ka):
   bea-sjf
   Czas publikacji:
   środa, 22 czerwca 2016 14:31
 • wtorek, 31 maja 2016
 • wtorek, 10 maja 2016
 • środa, 27 kwietnia 2016
  • Projekt: Dom. Piętrowy zamiast mieszkania.

    Dziś prezentacja wybranych domów piętrowych o niedużej powierzchni, porównywalnej z powierzchnią  4 pokojowego mieszkania (przy czym nie mam tu na myśli standardów z czasów PRL) i jednocześnie atrakcyjnych z uwagi na koszty budowy i późniejszego użytkowania. Mały dom z piętrem idealnie sprawdza się na niewielkiej działce w mieście, po prostu inny nie ma szans się na niej zmieścić. Ekonomia i ograniczona powierzchnia zabudowy wymuszają jednak kompromisy- takie małe domy oferują tylko to co niezbędne. 

    Zasiadłam więc znów do poszukiwań wśród gotowych projektów, rozglądałam się za takimi, które, podobnie jak prezentowane w pierwszej części cyklu domy parterowe, postawić można na małej powierzchni i nie są drogie w budowie, a jednak z powodzeniem zapewniają wygodę użytkowania. Te ograniczenia zawęziły mocno wybór.

    I tak przedstawiam Wam:

    Projekt domu Z302

   Prosta bryła budynku pokrytego dwuspadowym dachem gwarantuje spore oszczędności. Bardzo istotnym, wręcz niezbędnym elementem elewacji są podpory pod pnącza obecne przy tarasie i wejściu do domu, wiata, którą można postawić przy ścianie bez okien, mogłaby również być pokryta roślinnością.

    

   Zdjęcie projektu Z302 WAE1482

    

   Nieduży taras od strony ogrodu jest częściowo zadaszony, nad nim balkon z sypialni rodziców.

    

   Zdjęcie projektu Z302 WAE1482

    

    Wejdźmy do środka.  Nieduży wiatrołap aż kusi, by powiększyć go o sąsiadujące z nim pomieszczenie gospodarcze z piecem (zakładam, że gazowym), by np. wygodnie wstawić tam rowery, tuż przy wejściu mała łazienka i gabinet- pracownia (oddalenie tego pokoju od bardziej prywatnych części domu docenią osoby, które od czasu do czasu mogą tam przyjmować gości, czasami nieproszonych). Dalej schody na piętro, pod nimi spiżarnia łatwo dostępna ze znajdującej się naprzeciwko kuchni, która sąsiaduje z jadalnią. Salonik z kominkiem i wygodnym wyjściem na taras to dopełnienie strefy wspólnej dla wszystkich domowników. 

    

    

   Rzut parteru projektu Z302

    

    

   Piętro to dwie sypialnie dziecięce (małym dzieciom pewnie spodobałoby się gdyby miały jeden, za to większy pokój, przedzielić go ścianką można w łatwy sposób później, w razie potrzeby) , wspólna łazienka oraz część dla rodziców, w której chyba zrezygnowałabym z łazienki na rzecz garderoby.

    

   Rzut poddasza projektu Z302

    

   Na 80 m2 powierzchni zabudowy otrzymamy tu 104 m2 powierzchni użytkowej. Koszt wybudowania takiego domu może zaskoczyć- zobaczcie na stronie pod linką. Dobre parametry, zgrabna bryła i wygodne wnętrza- za taką cenę!

    

    Projekt domu Domidea 58 (wersja z garażem: Domidea 58 G) ma niewiele większe powierzchnię zabudowy i koszt wybudowania stanu surowego zamkniętego, przy tej samej powierzchni użytkowej co poprzedni projekt. Sam budynek ma bardzo prostą, łatwą w budowie bryłę.

    

   Zdjęcie projektu Domidea 58 WAC1029

    

   Bardzo efektowne jest okno sypialni rodziców. Rozległemu tarasowi przydałoby się częściowe zadaszenie.

    

   Zdjęcie projektu Domidea 58 WAC1029

    

   Na parterze zachwyciła mnie kuchnia z wyspą- uwielbiam to rozwiązanie! W połączeniu z jadalnią i częścią wypoczynkową staje się prawdziwym centrum domu. Pokój naprzeciwko wejścia do domu może być miejscem do pracy i dodatkową sypialnią dla gości.

    

   Rzut parteru projektu Domidea 58

    

    

    W strefie prywatnej dobrze zagospodarowana przestrzeń dla 4 osób: są dwie ustawne sypialnie, łazienka z pralką, garderoba i duża sypialnia rodziców, która zmieści również i stanowisko do spokojnej pracy i biblioteczkę.

    

    

    Rzut poddasza projektu Domidea 58

    

    Dobrze zaplanowany każdy metr niedużego domu to podstawa sukcesu, oba te projekty są tego przykładem. Niestety domy piętrowe z dachem płaskim są droższe od prezentowanych, nie zmieściły się więc w widełkach, które założyłam w tej części.

    

   Kolejne propozycje domów, wybrane przeze mnie, wymagają już grubszego portfela- pokażę je w następnych wpisach.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (14) Pokaż komentarze do wpisu „Projekt: Dom. Piętrowy zamiast mieszkania.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bea-sjf
   Czas publikacji:
   środa, 27 kwietnia 2016 16:21
 • sobota, 23 kwietnia 2016
 • wtorek, 19 kwietnia 2016
  • Projekt: Dom. Parterowy zamiast mieszkania

   Dom to zawsze spełnienie marzeń: o własnej przestrzeni i niezależności, ciszy i ogrodzie. Żeby jednak je zrealizować trzeba się uzbroić w cierpliwość, dodam anielską:). Już samo znalezienie właściwego projektu to wyzwanie nie lada, ale za to jakże ekscytujące!  Gotowych projektów jest przeogromny wybór, a wciąż pojawiają się nowe. W cyklu "Projekt:Dom" przedstawię moich faworytów.

   Przeszukiwanie gotowych projektów zdecydowanie należy zacząć od ustalenia priorytetów. Wybrałam na początek tej zabawy następujące: dom powinien być parterowy, o powierzchni porównywalnej z wygodnym mieszkaniem (ok. 80 m2), a cena jego postawienia musi być niższa od ceny mieszkania (wszak należy dodać koszty działki), wygodna kuchnia to istotny parametr  dla wszystkich domowników (lubimy przecież gotować i jeść:)), trzy sypialnie byłyby idealne dla młodej rodziny, którą wybrałam jako target tej części cyklu, załóżmy, że garaż na tym etapie nie jest koniecznością, wystarczy nam wiata.

   Szukam, oglądam, głowię się, eliminuję kolejne projekty, mijają godziny. Stawiam na prostotę zarówno w elewacji i kształcie bryły, jak i w rozmieszczeniu pomieszczeń. Ważna jest funkcjonalność i wygoda.

   Na placu boju zostają dwa projekty a tu wybrać trzeba tylko jeden, masz ci los! 


   Projekt domu Zx53 


    Płaski dach nie każdemu przypada do gustu i nie wszędzie jest praktyczny, tu gdzie mieszkam, na południu kraju jest bardzo rzadko spotykany, wiadomo: im bliżej gór tym bardziej spadziste dachy;). Płaski ma jednak swoje zalety- jest tańszy, ale w wersji de luxe można na nim zasiać trawę, zwiększając powierzchnię wypoczynkową, świetnie nadaje się też do ustawienia na nim teleskopu i obserwowania gwiazd (to argument dla mojego męża), wystarczy dodać schodki z boku domu, by się nań dostać.

    

   Zdjęcie projektu Zx53 - WAE1815

    

    Schodząc z poziomu dachu do wnętrz: w wiatrołapie jest miejsce na ławkę i wieszaki na okrycie wierzchnie, niewielkie pomieszczenie gospodarcze oprócz pieca zmieści też pralkę i umywalkę. Część dzienna stanowi jedno duże pomieszczenie, łączące wygodną kuchnię (duża powierzchnia blatów), jadalnię i salonik, z którego można się przenieść na taras z ciekawą lekturą bądź z dobrym deserem. Ta część domu ma również niezbędną toaletę. Część prywatna to trzy sypialnie i łazienka z oknem (chyba wszyscy lubimy gdy rano słońce "zagrzewa nas do boju", zawsze zakładam, że łazienka jest od wschodu;)), ustawione tak, że można jeden z pokoi przeznaczyć na gabinet, gdyż znajduje się bliżej części "dziennej". Dodatkowo ogromnie podoba mi się możliwość wyjścia z każdego z pokoi na ogród i korzystania z jego uroków. Zgrabny domek na powierzchni zaledwie 80 m2. 

    

    

   Rzut parteru projektu Zx53 -

    

    

    

    

    

   Projekt domu Nevada 2


   Wnętrza tego domu mają o 8 m2 większą powierzchnię od poprzedniego. Prosty dach dwuspadowy gwarantuje łatwą konstrukcję i możliwość zainstalowania kolektorów słonecznych. Elewacja elegancka i przyjemna dla oka, jednocześnie skromna. Taras dostępny z salonu i jadalni oraz z głównej sypialni.


   Zdjęcie projektu Nevada 2 BBE1036

    

   Z wiatrołapu, który  oprócz szafy pomieści również ławkę, na której można usiąść przy zakładaniu butów, wchodzi się bezpośrednio do salonu i jadalni- w tym domu nie ma korytarzy zabierających przestrzeń. Kuchnia duża i z dostępem do spiżarni i pomieszczenia gospodarczego (jedno z nich może mieścić również pralnię z łatwym wyjściem na ogród), może być odizolowana od salonu przesuwanymi drzwiami. Podoba mi się bardzo podział na strefę rodziców i strefę dzieci z dwiema sypialniami (jedną z nich można ewentualnie przeznaczyć na gabinet- blisko wejścia do domu). Dwie toalety to spore ułatwienie codziennych zabiegów higienicznych, łazienka ma okno (p.wyżej).


   Rzut parteru projektu Nevada 2

    

   Oba projekty mają jedną ze ścian pozbawioną okien, myślę, że to miejsce idealnie pasuje do postawienia obok wiaty na samochód.

   I teraz zadanie dla czytelników: który z tych dwóch projektów wybralibyście? Prawda, że to trudne zadanie?

    


    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (20) Pokaż komentarze do wpisu „Projekt: Dom. Parterowy zamiast mieszkania”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bea-sjf
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 kwietnia 2016 11:24
 • piątek, 15 kwietnia 2016
  • Projekt: Dom. Zapowiedź

   Mam prawdziwego fioła na punkcie rzutów domów. Tak właśnie, nie całych projektów domów, bryła czy elewacja jakoś nie wywołują u mnie takiej euforii i chęci złapania za ołówek. Za to rzuty- mogę godzinami rozrysowywać układ ścian, okien, mebli. Uwielbiam wyobrażać sobie ludziki chodzące po ścieżkach, które sama im wyznaczam, to jak tworzenie opowiadania o życiu w nowej, wciąż zmieniającej się przestrzeni.

   Mnóstwo czasu pochłania mi edukacja domowa moich dzieci, dlatego na własne przyjemności czasu zostaje mało. Ale przychodzi odpowiednia chwila, odzywa się uśpiona potrzeba i znów jestem pochłonięta przez świat kresek, które tworzą dom. Tym razem jednak nie moje to kreski. Wzięłam ostatnio pod lupę ogromną ilość projektów domów gotowych i wybieram, analizuję, przesiewam i kataloguję według "potrzeb".  

   Czasami trudno jest odrzucić jakiś projekt, bo to i tamto mi się podoba, ale jeśli pojawia się za dużo pomysłów na zmiany to znaczy, że ten projekt jednak "idealny" (hehe) nie jest. 

   Wciągnęłam też dzieci do tej zabawy, oglądamy razem, szukamy plusów i minusów różnych rozwiązań, marzymy, planujemy. Ciekawi mnie ich spojrzenie na funkcjonalność i estetykę.

   Z całego tego przeglądu projektów wyłonił się pomysł na nowy cykl na blogu "Projekt:Dom". Już prawie, prawie gotowy. Przedstawię w nim wybrane przeze mnie projekty i zaproszę Was do wydania opinii.

   Odsłona pierwsza cyklu w następnym tygodniu.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (19) Pokaż komentarze do wpisu „Projekt: Dom. Zapowiedź”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   bea-sjf
   Czas publikacji:
   piątek, 15 kwietnia 2016 12:16

Kalendarz

Kwiecień 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny